ZESPÓŁ "CIŚWICZANIE"
Zespół "Ciświczanie"
We wrześniu 1996 r. objęłam kierowanie zespołem Śpiewaczym "Ciświczanki".
"Ta nasza Ciświca"
W zespole było 10 osób - same panie - członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Ciświcy.
Proponuję wysłuchanie hymnu K. G. W. "Nam zegar godzin nie liczy"
Kultywujemy folklor ziemi jarocińskiej a więc prezentujemy przyśpiewki, piosenki naszego regionu.
Pierwszy występ zespołu odbył się w Sycowie w miesiącu listopadzie.
Braliśmy udział w Biesiadzie Folkloru ziemi kaliskiej, której organizatorem jest
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Biesiady folkloru odbywają się corocznie. Od roku 2000 r. w miejscowości Brzeziny. Biesiady jest to przegląd regionalnych zespołów folklorystycznych, zespołów śpiewaczych, śpiewaków ludowych. Biesiady połączone są z Targami Sztuki Ludowej, na których artyści ludowi prezentują swoje wyroby. Poziom artystyczny zespołów oceniany jest przez Komisję Artystyczną. Dwukrotnie otrzymaliśmy wyróżnienie w kwocie finansowej. Biesiady to również okazja do radosnych spotkań oraz poznania nowych członków różnych zespołów ludowych. Śmiało mogę powiedzieć,
iż biesiada to spotkanie osób zafascynowanych kulturą ludową. Na biesiadach reprezentujemy tylko pieśni związane z naszym regionem. Kilkakrotnie braliśmy udział w letnich estradach folkloru Ziemi kaliskiej np. w Golinie, Krotoszynie i Koźminie. Ponieważ nasze panie są członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich występowaliśmy dwukrotnie w Marszewie na Międzynarodowych Dniach Pola oraz Targach Rolniczo - Ogrodniczych.
"Oj tam w polu jezioro"
Od 2002 r. zespół został zasilony głosowo przez 4 panów i zespół zmienił nazwę na "CIŚWICZANIE".
Szkoła
Zespół aktywnie włącza się w uroczystości szkolne oraz związane ze społecznością lokalną. Ponieważ pracuję w tej szkole postanowiłam przybliżyć rodzimy folklor społeczności uczniowskiej, kształtując wśród dzieci małych i tych większych postawy patriotyczne, społeczne, bo przecież szkoła to drugi dom dzieci to również nasza mała Ojczyzna. Podczas uroczystości pt. Moja mała Ojczyzna uczniowie przedstawiali historie swoich rodzin, legend, historię Ciswicy, mówili gwarą poznańską, tańczyli a także wraz z zespołem wykonywali przyśpiewki z naszego regionu. W uroczystościach tych brały udział władze miasta.
"Bądź pozdrowiona Wielkopolska"
Ponieważ szkoła jest dla wszystkich głównym miejscem dla spotkań rodziców oraz starszego pokolenia zorganizowałam dla społeczności lokalnej wraz z uczniami uroczystości pt. "Bukiet piosenek", "Nekropolie wokół Jarocina", "Święto Niepodległości". W w/w uroczystościach uczestnicy śpiewali wraz z zespołem różne piosenki. Prezentowane były piosenki biesiadne, partyzancie, harcerskie.
"Wojenko, wojenki",
"Chciało się Zosi jagódek"
Od dwóch lat z okazji Święta Bożego Narodzenia organizujemy wspólne śpiewanie kolęd dla społeczności. "Kolęda przez wieki", "Zbliżamy się do Betlejem"
"A cóż z tą dzieciną",
"Kto był smutny"
Jarocin
braliśmy udział w Gminnych Dożynkach w Łobzowcu, organizowanych przez Jaraczewo,
powiatowym święci plonów,
Wielkopolskie, wojewódzkie dożynki
a także wspólnie z Radą Rodziców i proboszczem parafii zorganizowaliśmy dożynki szkolne.
Zespół od 2001 r. nawiązał współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną we Woli Książęcej z okazji Święta Plonów.
"W naszej okolicy"
"Otwórzcie nam gospodarzu"
Swoją twórczość prezentujemy również dla jarociniaków, jest to spotkanie z kulturą ludową połączoną z wystawą sztuki ludowej na jarocińskim Rynku, które organizuje Starostwo Powiatowe w Jarocinie.
Integracja w środowiska twórców ludowych oraz konkurs na najlepszą potrawę regionalną towarzyszyła na pierwszym powiatowym przeglądzie kultury ludowej w JOK. 01 października 2004 r. braliśmy udział w Wielkopolskim Spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.
Organizujemy również Andrzejki, Podkoziołek dla seniorów Klubu Emerytów z Ciświcy. Jest to okazja do wspólnych rozmów, oderwania się od codziennych trosk a także okazja do wspólnej zabawy.
Kościół
W 1997 r. został wybudowany mały kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej, który skupia społeczeństwo dzielnicy Ługi oraz Ciświcy. Ponieważ współpraca z proboszczem ks. Andrzejm Piłatem układa się pozytywnie dlatego też aktywnie uczestniczymy w dożynkach parafialnych.
"Idzie chmureczka"
"Sto lat"
W 1999 r. braliśmy udział w I festiwalu Muzyki religijnej "Fatimka 99", na którym zdobyliśmy wyróżnienie.
Rajdy
Oprócz cotygodniowej pracy na spotkaniach postanowiłyśmy zwiedzać i poznać naszą Wielkopolskę. W 1996 r. powołałam Koło PTTK "Ciświczanka", które działa przy PTTK oddział w Jarocinie. Wspólnie organizujemy wycieczki autobusowe np. do Poznania, szlakiem drewnianych kościołów. Chodzimy na piesze rajdy. Nasze rajdy to rajdy w kapeluszach. Celem jest zwiedzanie okolicznych miejscowości, zachwycenie się polską przyrodą. Uwieńczeniem rajdu ognisko, pieczenie kiełbasek a także wspólne śpiewy.
"Tururu jabłuszko"
"Stoi Andzia"
Chodzimy również zwiedzać wystawy w Muzeum jarocińskim. Wszystkich członków łączy zamiłowanie do śpiewu.